Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » галузеві документи

зауваження і пропозиції до Проекту стандарту вищої освіти для спеціальності "Психологія" бакалаврського рівня:

Для standartvo@mon.gov.ua

Проекти стандартів вищої освіти

Зауваження і пропозиції до Проекту стандарту вищої освіти для спеціальності "Психологія" бакалаврського рівня:

Стандарт вищої освіти України із галузі знань 05 Соціальні та поведінкові науки, спеціальності 053 Психологія першого (бакалаврського) рівня, рівень освіти: Бакалавр

Найсуттєвіші зауваження стосуються академічної природи стандарту з очевидним дефіцитом рефлексивної та прикладної функції психології. Так, серед об’єктів вивчення відсутні такі важливі положення, як вивчення механізмів та змісту психотерапевтичного, корекційного, відновлювального, підтримуючого, розвивального, дослідницького, соціокультурного впливів та взаємовпливів на особистість та групу; динаміка становлення особистості та професіонала, їхніх вершинних форм розвитку, а також відповідна патопсиходинаміка та патопрофдинаміка, підходи до їх подолання; культура та процедури наставництва (супервізії) у професійній діяльності; культура та процедури проходження власного особистого досвіду; процес становлення, розвитку та функціонування соціальних, професійних груп, відповідна патосоціодинаміка та її врегулювання тощо.

До цілей навчання не включене формування прикладних навичок взаємодії людей та груп, навичок професійної просвітницької, дослідницької, розвивальної, консультативної, психотерапевтичної, супервізійної та інтервізійної взаємодії, рефлексивних навичок, навичок саморозвитку тощо.

Відповідно, виходячи з попереднього,потребують доповнення такі розділи, як теоретичний зміст предметної області, методи, методики та технології.

Зауваження до розділу «Спеціальні (фахові, предметні) компетентності». Якщо співставити пункти розділу з професійними компетенціями психолога за дипломом Euro-Psy, то можна зауважити, що такі єврокомпетенції, як «Постановка завдання», «Діагностична оцінка»,  «Розробка послуг або продуктів», «Інтервенція» переважно знайшли своє відображення у пунктах проекту; разом з тим, такі компетенції, як «Оцінка (з'ясування адекватності інтервенцій)» та «Комунікація (забезпечення інформації для клієнта: зворотній зв'язок, написання звіту)» у проекті не представлені, тож, він може бути доповнений названими пунктами.

Розділ «Програмні результати навчання, що визначають нормативний зміст підготовки здобувача вищої освіти» переважно вміщує всі вимоги до підготовки, а також ті, які не були зазначені у попередніх пунктах проекту стандарту.

До форм атестації здобувачів вищої освіти відносять публічний захист (демонстрацію) кваліфікаційної роботи та атестаційний екзамен. Форма та зміст екзамену не прописані. Доцільною формою екзамену або його частини може бути випускна супервізія демонстрації певного прикладного фрагменту роботи здобувача, а саме дослідницької, просвітницької, розвивальної, консультативної тощо.

09.11.2016

Підготувала Тетяна Артеменко, комунальний навчальний заклад «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради», обласний центр практичної психології і соціальної роботи; методист-практичний психолог; контакти: (067)500 48 35, artabor@ukr.net

Категорія: галузеві документи | Додав: psycommunity (09.11.2016)
Переглядів: 455 | Теги: бакалаврат, проект, психологія, стандарт, Обговорення, пропозиції | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]